הממשלה אישרה תוספת של עד 2.5 קומות

סופית, מעתה ניתן יהיה להוסיף עד 2.5 קומות למבנים שיחוזקו במסגרת תמ"א 38, לאחר שוועדת השרים לענייני פנים ושירותים אישרה היום את התיקון השלישי לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

התיקון השלישי לתמ"א אושר לפני כשלושה שבועות במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. לפי תיקון זה, ניתן יהיה להוסיף עד 2.5 קומות בגין חיזוק מבנים ישנים וניתן יהיה לקבל זכויות בנייה במגרש אחר בתמורה לחיזוק מבנה שנמצא במיקום שערך הקרקע בו נמול.

כזכור, במקור תוכנן התיקון השלישי של התמ"א לאפשר בניית עד 2.5 קומות סך הכל באזורים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ועד 1.5 קומות באזורים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה. אבל בעקבות המלצת החוקר ששמע את ההתנגדויות לתיקון הוחלט לאפשר את התוספת המקסימלית של 2.5 קומות בכל רחבי הארץ. לפני התיקון השלישי ניתן היה להוסיף קומה נוספת אחד לבניין שעובר חיזוק מפני רעידות אדמה.

לדברי משרד הפנים, התיקון החדש יעודד הריסת מבנים ישנים באמצעות מתן אפשרות לחריגה מקווי הבניין ואישור ניצול כל זכויות הבנייה בקרקע בהתאם לתוכניות מאושרות, שחלות במקום וטרם מומשו.

בוועדת השרים אושרו תוכניות נוספות כמו תוכנית תשתיות לאומית תת"ל 35 להגנה על ים המלח, כולל הגבהה, הרחבה ויישור של הסוללות באזור ים המלח, קציר מלח ובניית שובר גלים במסגרת פתרון לטווח קצר בשל עליית מפלס ים המלח.

בנוסף אושרה תוכנית המתאר הארצית תמ"א 5/19 לתוספת 10 מתחמי קבורה באזור תל אביב והמרכז לאור מצוקת הקבורה. תוספת הקבורה תהיה בנתניה, געש, תע"ש השרון, מודיעין, נשר, רמלה וגבעת ברנר.

כמו כן אושרה תוכנית תמ"א 37/ב/3 לקישור מערכת הובלת הגז הטבעי לאזור תעשייה ציפורית בגליל.

תיקון 3 לתמ"א 38 קודם ביוזמת משרד הבינוי והשיכון, שם אומרים היום כי ההחלטה תהפוך 425 אלף יחידות דיור לבעלות פוטנציאל כלכלי לחיזוק, בהשוואה ל-100 אלף דירות בלבד כיום. תיקון זה, מסבירים במשרד, יוסיף עד רבע מיליון דירות חדשות לשוק.

לדברי אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, לתיקון 3 לתמ"א 38 שתי השפעות ישירות שיכולות להוות בשורה לזוגות צעירים למעמד הבינוני בכל רחבי הארץ. הוא מוסיף שהתיקון יביא להגדלת היצע הדירות במרכז הארץ ובאזורי הביקוש ומכאן להקלה בלחצי הביקוש באותם אזורים.

"לצערי", הוא מוסיף, "אין די בתמ"א 38 כדי לשחרר את הפקק ולהביא לירידות מחירים, אך בצירוף צעדים מתבקשים נוספים ניתן יהיה להביא גם לירידות מחירים. בנוסף, התיקון הופך את נושא התמ"א לכלכלי עבור יזמים גם בערים מרוחקות יותר ממרכז הארץ והוא יאפשר לחדש את מרכזי הערים הוותיקים ולהציע בכך פתרונות דיור לצעירים באותן ערים. היום, רכישת דירה חדשה במרכזי הערים כמעט בלתי אפשרית והזוגות הצעירים מרחיקים לשכונות החדשות העוטפות את הערים. תמ"א 38 תאפשר שינוי בגישה והקלה משמעותית כאשר ניתן יהיה להסתדר עם רכב אחד, למשל, להשתמש בתחבורה הציבורית וכדומה".

התאחדות הקבלנים (התאחדות בוני הארץ), בירכה היום על החלטת הממשלה לאימוץ תיקון 3 של תמ"א 38. לדברי איציק אמסלם, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ, "ההתאחדות הביעה את עמדתה המקצועית בפני חוקר שמינתה המועצה הארצית לתכנון ובנייה. ההחלטה שהתקבלה מאוזנת ומקדמת את הכדאיות הכלכלית בקידום פרויקטים של תמ"א 38. לפני כשבוע פקדה את ישראל רעידת אדמה נוספת שהדגישה את הצורך למקסם פעולות לחיזוק מבנים מפני רעידת אדמה".